Program veya Eklenti Versiyonları Gözetmek

3ds Max, Vray vb. programların bir araç olmanın ötesinde, görselleştirme alanının kendisi gibi lanse edildiğini ve dolayısıyla öyle algılandığından diğer yazılarda söz etmiştik… Bu bağlamda, program odaklı bir görselleştirme yolculuğunda, odaklanılan temel sorunun da versiyon konusu olması kaçınılmaz olmakta. Tüm tahmin, yorum ve önyargıların ötesinde değerlendirilmesi gereken versiyon konusunda da ‘yeni iyidir’ yaklaşımının aşmakta yarar sağlanacaktır. Tüm program ve eklenti üreticileri her yıl ellerindeki araçları işlevselleştirmekte; kullanıcılarının ödeme ve aidatlarına sadık kalarak, takibini sağlamayı temel pazarlama stratejileri olarak belirlemektedirler. Yapılan güncellemeler, program arayüzünden başlayarak araç ve komutların kullanıcı dostu işlevsel özelliklerinin iyileştirilmesinden fazlası değildir. Bir programın X versiyonunu kullanan bir uzmanın Y versiyonunu kullanamaması mümkün değildir.

Peki versiyon konusundaki sınır neye göre belirlenmelidir?

Bir üst sınır olarak en güncel olandan uzak durulması gerekir. Örneğin, 3ds Max’in o yıl yayınlanan versiyonunu kullanmaya başlamadan önce; yayınlanma tarihi üzerinden en az 6 ay geçmesi gerekmektedir. Çünkü, 3ds  Max üzerinden değerlendirmeye devam edecek olursak, her yıl yayınlandığı tarihten itibaren, servis paketleri çıkartarak; program açıklarını kapatmaktadır. Bu bağlamda, 3ds Max’in en güncel versiyonunun hata üretmesini engelleyecek hale gelmesi için birden fazla servis paketinin yayınlanmış olması beklenir. Bir üst sınır olarak en güncel olandan uzak durulmasının altında yatan bir diğer konu ise, eklenti uyumluluğudur. Öğrenme aşamasındayken alternatif yöntemler ile elde edilmesi gereken eklentilere ulaşılabilmesi için, yayınlanma tarihinin üzerinden aylar geçmesi gerekmektedir.

Bir alt sınır olarak da çok eski versiyonlardan uzak durulması gerekir. Yine 3ds Max üzerinden örnek vermek gerekirse, 3ds Max 2014’ten öncesinin tercih edilmemesi gerektiği söylenebilir. 3ds Max 2014 ve sonrasında yayınlanan versiyonların, önceki versiyonlara göre daha işlevsel olması ve daha az hata ürettiği gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, 3ds Max 2014 öncesindeki versiyonların; başta Vray 3.0 öncesi olmak üzere, uyumlu eklentilerinin de sistem kullanımı açısından daha az verimli olduğu bilinmelidir. Bu bağlamda, 3ds Max 2014’ten sonraki tüm versiyonların, en güncel versiyon hariç kullanılması ve eğitim setlerinin de saydığımız kıstaslara göre değerlendirilmesi gerekir.

Görselleştirme Konularını Branşlara Bölmek

Görselleştirme alanı, bugün çok sayıda branşın destek alabildiği; sınır belirlemenin zor olduğu bir disiplindir. En temel düzeyde, bir imgenin; bir gerçekçi bir görsele dönüşerek sunulması; gereksinim duyulan tüm branşlara hizmet eder. Görselleştirme eğitiminin de tüm branşlara hizmet etmesi gerekliliği esas alınmalıdır. Bir vasıta sürüş eğitimi üzerinden değerlendirmek gerekirse, A noktasından B noktasına giderken, karşılaşılabilecek tüm durumlar eğitimin konusu olmalıdır. Bu yaklaşımın, tersi olarak lanse edilen; arazide, trafikte, trafiğin yoğun olduğu yerde, okul etrafında, otobanda vb. bir eğitim ve öğrenme şekli aranmamalıdır. Zaten sürüş eğitimi sırasında ‘doğal olarak öğrenilmesi gereken’ bütün adımları, bütünün dışındaki parçalar olarak kabul etmek, kullanıcıların zararına olacaktır.

Her birini ayrı ayrı edindiğiniz ve aralarında bir bağ olmayan bir eğitim modeli düşünelim…

3ds Max Mimari modelleme, 3ds Max iç mimari modelleme, 3ds Max salon modelleme, 3ds Max mutfak modelleme, 3ds Max banyo modelleme, 3ds Max mobilya modelleme, 3ds Max aksesuar modelleme, 3ds Max kumaş modelleme, 3ds Max ve Vray dış mekanda kullanılacak materyal çeşitleri, 3ds Max ve Vray iç mekanda kullanılacak materyal türleri, 3ds Max ve Vray dış mekan ışıklandırması ve pozlaması, 3ds Max ve Vray iç mekan aydınlatması ve pozlaması, 3ds Max ve Vray dış mekan renderı, 3ds Max ve Vray iç mekan renderı, 3ds Max ve Vray dış mekan post-renderı, 3ds Max ve Vray iç mekan post-renderı, 3ds Max ve Vray dış cephe uygulaması eğitimi vb. onlarca başlık sayalım. Bu başlıkların her birinin altındaki bilgileri tek tek işleyen eğitimler arayalım ve bulalım. Edindiğimiz her eğitim de ilgili olduğumuz bir konu ile ilgili bilgi sahibi olduğumuz bir öğrenme yönteminde; öğrenmediğimiz bir konu ile karşılaşınca ne yapacağız? Örneğin, bir mimari yapının penceresinden içerisi görünmez mi?  Bir banyonun içindeki elemanlar, tüm banyolardakiler ile aynı mıdır? Bu sorular ve sorulabilecek onlarca soruyu cevaplamak için birbirinden ayrı işlenen tüm konulardaki eğitimleri alıp hepsinin arasındaki bağı biz mi kuracağız? Bu eğitimlerde yer alan başlıkların ortak paydalarını biz mi tespit edeceğiz?

Yukarıdaki tartışmada da gördüğünüz gibi zaten kendi başına bir branş olan görselleştirme alanını, tekrar başlıklar üzerinde branşlaştırdığımızda ortaya çıkan sonuç; yöntem kargaşasından başka bir şey değildir. Bu sonuca, yanlış öğrenme yöntemi ile görselleştirme yolculuğuna çıkan binlerce kullanıcı ulaşmaktadır. Kariyer söz konusu olduğunda zaman ve para kaybetmemenin tek yolu, doğru öğrenme yöntemini tercih etmekten geçmektedir.

Otoriteye Değil, Arkadaşa Danışmak

Her alanda çalışan ‘öğrenci ya da profesyonel ayırt etmeksizin’ tüm insanlar, sosyal yaşam ile sürekli etkileşim halindedir. Bilgi paylaşımı, olumlu ya da olumsuz sonuçlarıyla sürekli devam eder. Burada bir sorun yoktur. Ancak, kariyer ile ilgili uzmanlık sorusu kabul edilebilecek konulardaki ‘doğru’ bilgilerin arkadaş çevresinden edinilebilmesi pek olası değildir (istisna durumlar olabilir). Bu bilgilerin arkadaşın güvenilirliğine bağlı olarak, doğru kabul edilmesi; herhangi bir araştırma ile doğrulayıcı bir çalışmaya girilmemesi hatadır.

Örneğin, arkadaşınızın önerdiği eğitim modelini ele alacak olursak… Kurs, özel ders ya da eğitim seti üzerinden değerlendirelim. Arkadaşınızın söz konusu eğitime katılımı ve gösterdiği başarı bir değerlendirme ölçütü olmalıdır. Çalışmaları incelenmeli, bu konudaki yetkinliği sınanmalıdır. Başka bir örnek olarak, arkadaşınızın önerdiği program ve eklentileri gözden geçirelim. Bu program ve eklentiler ile ürettiği çalışmalar üzerinden yetkinliğini ölçmek için yine çalışmalarını incelemeye ve deneyimlerini dinlemeye ihtiyacınız olacaktır. Tüm profesyonel değerlendirme kriterlerinizi arkadaşınıza yönelterek yaptığınız değerlendirme de, sonuçları analiz edebilecek kadar profesyonel görüşe sahip misiniz? Bir yere kadar arkadaş tavsiyesi ile elde ettiğiniz verileri, onamanız gereken bir merci yok mu? Tüm eğitim hayatınızda, öğrenci arkadaşlarınızın görüşleri ile mi ilerlediniz?

Türkiye’de sorduğunuz her soruya uzun ya da kısa; ancak kesinlikle ‘doğru’ cevaplar verebilecek görselleştirme uzmanları bulunmaktadır. Bu insanları değerlendirebileceğiniz kriterler yalnızca işleridir. İşlerine bakıp, görselleştirme alanındaki bilgilerini nasıl öğrendiklerini sorabilirsiniz. İlgilendiğiniz bir eğitim modelini kendileri ile paylaşabilirsiniz. Kullandıkları sistemleri ve program-eklenti kombinasyonlarını öğrenebilirsiniz. Zaten rüştünü işleriyle ispatlayan uzmanlardan aldığınız bilgiler ile hareket etmeniz, zaman kaybetmenize neden olabilecek ihtimalleri doğru değerlendirebilmenize olanak sağlayacaktır. Kariyeriniz açısından, harcanırken en tutumlu olunması gereken şey zamandır…

Ben de dahil olmak üzere; ismin duyduğunuz ve çalışmalarını gördüğünüz görselleştirme uzmanlarına ulaşmanın yollarını bulmanızı öneririm. Telefon, e-posta ve sosyal medya üzerinden ulaşabildiğiniz herkese soru sormaktan çekinmeyin.

Acele Etmek

Şüphesiz ki zaman; kariyerin en büyük sermayesidir. Ancak, zamanın doğru kullanılmaya odaklanmak; ‘hızlı sonuç alma beklentisi’ne göre daha akılcıl bir yaklaşımdır. “3ds Max ve Vray’i ne kadar zamanda öğrenirim?” sorusu yerine, “Günde atıl durumda olan kaç saatimi görselleştirme eğitimime ayırabilirim?” sorusunu kendinize sormanız, cevabı bulabilmeniz için yeterlidir. Özel hayatınızda, geri gelmemek üzere harcadığınız saatlerin ne kadarı ile kariyerinizde başarıyı yakalayabilirsiniz? Kariyerinizde ulaştığınız başarı, özel yaşamınızın kalitesini hangi ölçüde arttıracaktır? Size yöneltilen sorular, sadece görselleştirme alanındaki başarınız ile ilgili değildir. Bu sorular, kariyerinize ayırdığınız zamanın, hayatınıza katkılarına odaklanmanız için yöneltilmektedir.

Klasik örneği hatırlarsınız… “Günde on sayfa kitap okuyan insan, bir ayda üç yüz sayfa kitap okur ” örneği. Bu örnek üzerinden ilerlersek, günde 2 saat görselleştirme eğitimine odaklanan 1 insan bir ayda 60 saat bu alanda çalışma yapmış olur. Sadece 1 ay üzerinden yaptığımız çalışma ölçütünü, aylar olarak katlarsak ne olur? Doğru kaynaklardan beslenirse, sadece 3 ay gibi bir sürede görselleştirme uzmanı olur. Sadece 6 ay gibi bir sürede de ileri görselleştirme uzmanı olur. Peki günde 2 saati gerçekten de ayırabilir miyiz?

Günde 2 saatinizi ‘dinlenmek üzere’ TV izlemeye, sosyal medyada vakit geçirmeye vb. aktivitelere ayırmamalısınız. Hayatınızda atıl kabul ettiğiniz zamanlar, kariyerinize yatırım yapabileceğiniz en değerli anlarınızdır. Yorgunluk bir kahveyle; sosyal olmak da aile, arkadaş ve partnerle birlikte geçirilen kısa ve kaliteli anlarla aşılabilir bir şeydir. Kariyeriniz açısından, zihninizi tembelleştiren, ‘saate bakmadan yapılan’ tüm aktiviteler kayıptır. Kariyerinizde kaybedilen saatlerin sonuçlarını, özel hayatınızdaki telafilerle değiştirebilmeniz mümkün değildir.

Yine görselleştirme eğitimi üzerinden değerlendirmemize geri dönecek olursak… Günde 2 saat üzerinden 3 ya da 6 ay, uzun bir zaman mıdır? Hayır, değildir. Aylar içinde gelirinizin, statünüzün ve dolayısıyla özel hayatınızın işleyişinde artı değer yaratmanız için çok kısa bir zamandır. Sadece İngilizce öğrenmek için hafta sonlarınızı ayırdığınız bir çalışma programınız olduğunu bir düşünün. 3 yıldan önce İngilizce seviyenizin, kariyerinizde fark yaratabilecek hale gelebilmesi mümkün müdür? Peki, İngilizce üzerinden verdiğimiz örnek üzerinden ilerlersek… Sadece İngilizce bilmeniz, kariyerinizde fark yaratmak için yeterli midir? Dil bilmek, meslek edinmek anlamına mı gelmektedir? Sadece 3 ya da 6 ay içinde görselleştirme uzmanı olmak, meslek edinmek anlamına gelmektedir.

Kariyerinizde bir fark yaratmak, hızla elde edilen bir şey değildir. Her başarının arkasında, doğru kullanılan bir zaman vardır. Bir diyet programına uyuyormuş gibi zamanı programladığınızda; aslında yapabileceklerin sınırının olmadığını fark edeceksiniz.

Emre Göçmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.